EERINI LUGU. Eesti Lastemoe Blogi intervjuu

26.05.2017

Loodussõbralikest materjalidest EERINi rõivad teevad pai nii kehale kui ka hingele ning rõõmustavad silma oma lustlike ja heas mõttes lapselike illustratsioonidega. Vestlesime Eesti kultuuriloolase, EKA tekstiilidisaini magistrandi ja EERINi brändi looja Jette Heinloga sel aastal juba 9. sünnipäeva tähistava kaubamärgi sünnist ja suureks kasvamisest.

            
Kuidas EERIN alguse sai?

Julgen väita, et EERINi sünd ei kulgenud klassikalise stsenaariumi järgi.

Enamus lasteriiete brändidest jutustavad lood algavad umbes nii: “Perre sündis laps ja kuna ma ei leidnud talle kaubandusest midagi lahedat selga panna, siis hakkasin koos sõbrannaga ise lastele riideid õmblema…”

Ei. EERIN sai alguse materjalist, täpsemalt Egiptuse orgaanilisest puuvillast. Pea 10 aastat tagasi avastasin, kui suur vahe on tavalisel ja Egiptuse orgaanilisel puuvillal.

Nii nagu hea veini viinamari saab kasvada ainult teatud pinnases ja looduslikus keskkonnas, on see ka puuvillaga. Kes veel ei teadnud, siis parima kvaliteediga puuvill tuleb Egiptusest.

Just sellest – minu jaoks maailma muutvast avastusest – sündis mõte luua kaubamärk, mis hakkaks ka Eesti lastele pakkuma sellist pehmust ja kvaliteeti. Esimesed kolm tegutsemisaastat kooti ja õmmeldi EERINi kangas ning tooted Egiptuses.

Brändi nimi EERIN on minu esiklapse Susi Eerini teine nimi, mis tuli temaga kaasa Austraaliast. Aborigeenidel tähendab Eerin väikest halli öökulli ja on nende jaoks ka üsna levinud tüdrukunimi. Öökull ja omadussõnad teadlik, tark ning terve, tundusid ideaalselt kokku sobivat! Sel hetkel ei olnud öökull ka nii üle ekspluateeritud lind lasterõivastel kui praegu. Seega EERIN on justkui tark öökull.

Esimene suurem muutus toimus peale kolmandat tegutsemisaastat, mil meie ärisuhted siiani head koostööd ülesnäidanud tehasega lõppesid. Uus koostööpartner ja tema toodang ei vastanud aga meie ootustele, mistõttu oli kaks valikut: kas lõpetada tegevus või tuua kogu tootmine alates kanga kudumisest kuni toodete õmblemiseni siia Eestisse. Tagantjärele on mul ainult hea meel, et kõik läks just nii ja mitte teisiti. Minu jaoks on väga oluline, et kogu tootmisprotsess toimub siin, Eestis.

 

EERIN tähistab sel kevadel 9. sünnipäeva. Millega on ettevõte võitnud laste ja nende vanemate südamed?

EERIN on üks esimesi orgaanilisest puuvillast lasterõivaid pakkuv väikeettevõte Eestis. Pikaajalisus, stabiilsus ja kindel kvaliteet on kindlasti EERINi alustaladeks.

Ka bränd ise on oma tootevalikuga justkui imikueast täiskasvanuks saanud. Kui esimestel aastatel oli enamus EERINi toodangust suunatud väikelastele, siis viimastel aastatel õmbleme järjest rohkem ka täiskasvanutele (T-särgid, pluusid, mütsid jne).

Kõik need pisikesed kliendid, kes koos meiega seda teekonda on alustanud, ja nüüdseks pea kümneaastaseks saanud, magavad endiselt EERINi orgaanilistes uneriietes õndsat und ning kannavad rõõmuga meie lustakaid T-särke.

Mis on oma brändi ülesehitamise ja kasvatamise juures kõige keerulisem?

Brändiga alustades peaks kõigepealt olema originaalne IDEE. Kindlasti tuleks teha ka turuuuring, et selgitada välja, kas ja kui palju sarnast asja juba tehakse. Välja tuleb mõelda, kes on sihtgrupp ja kus uus loodav bränd olemasoleval turumaastikul paikneks. Ilma originaalse ideeta pole mõtet startidagi.

Üheksa aastat on ühe brändi elus üsna pikk aeg ja kindlasti mahub selle sisse nii tõuse kui ka mõõnu. Eks vahel ikka tuleb kiusatus minna tagasi Eesti kultuurielu edendama. Ahvatlev tundub ka mõte panna uks peale tööpäeva lõppu enda järel kinni ja mitte olla 24 tundi päevas kättesaadav.

Samas on nii loominguline vabadus kui ka vabadus olla iseenda peremees täiesti hindamatud!

 

Mis aga pakub Sulle EERINi puhul enim rõõmu?

Kõige suurem rõõm on loomulikult klientide positiivne tagasiside ja siiras tänu.

Väga oluline on olla klientidele lähedal, kuulda nende kommentaare ning soove – seda kõike saan õnneks iganädalaselt oma poes kogeda.
2012. aastal avasime koos villatooteid valmistava Villapai ning looduskosmeetika brändi Nurmega Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus kaupluse Minu Väike Maailm. Selle viie aasta jooksul, olles 1-2 korda nädalas ise kohal, näen vaimustunud kliente nii Eestist kui ka kaugemalt. See rõõm on kindlasti suurim.

Millest lähtud uute disainide loomisel? Kui palju ütlevad lapsed ise sõna sekka?

Tekstiilidisainerina inspireerib mind ennast kõige rohkem materjal ehk kangas. Võimalikult palju olen siiani kasutanud – ja jään ka edaspidi kasutama – puhast (ilma elastaanita), värvimata ja valgendamata orgaanilist puuvilla.

Viimasel kolmel aastal olen olnud vaimustuses ka bambusviskoosi kangaomadustest, mistõttu on väga palju uusi mudeleid valmistatud just bambusest.

EERINi taga on lisaks minule veel terve hulk tublisid ja andekaid inimesi, kelleta seda brändi poleks või kui ka oleks, siis oleks see täna hoopis teistsuguse näoga.
2012. aastast alates kuulub meie nö loovmeeskonda kunstnik Ulla Saar, kellega koostöös on sündinud EERINile terve hulk tabavaid sõnumeid ja lõbusaid pilte, mida me oma toodetele käsitsi trükime.
Peaaegu kõik EERINi fotoseeriad on pildistanud kunstnik ja fotograaf Sigrid Viir.

Meile on hästi oluline, et pildid ja sõnumid oleksid kõikidele toodetele trükitud käsitsi, ka siis, kui kogused on suured. Selle töö on suures osas ära teinud tekstiilikunstnik Eelike Virve.

Lapsed mõjutavad EERINi loomingut üsna vahetult – kui lapsel on mütsi vaja, hakkame mütse tootma; tuleb talv, teeme pikkade varrukatega öösärke ja nii edasi. Mütsidele ja rannabodidele olen trükkinud ka oma laste joonistatud purjekaid ning kindlasti jätkub laste käekirja ära kasutamine ja toodetele trükkimine ka edaspidi.

Poe esimesel aastal joonistasid lapsed ka sildid toodetele. Ent kui ühel hetkel tuli neid juba väga palju joonistada, siis polnud see enam lõbus. 

Kuulsin, et avate Balti jaama turul uue vahva poe. Räägi palun lähemalt.

EERINi tootevalik on aastatega ühe laienenud ja paraku ei mahu me enam kõigega Minu Väiksesse Maailma ära. Uus ja suurem pood EERIN avab oma uksed 19. mail Balti Jaama Turul. Sellest tuleb nö maailmaparandajate peatus, kus rõhk on jätkusuutlikul disainil.

Uus pood ei ole suunatud vaid lastele: disainerid ja väiketootjad, kes koos minuga seal tegutsema asuvad, pakuvad tooteid kõigile – väikestele ja suurtele.

Lisaks EERINile leiab sealt Karin Raski & Kalamaja Printsessi, Liina Viira, Reet Ausi, Pillezoo, Ulla Saare, Pamela Peepsoni, Tipitiri ja mitmed teised kaubamärgid, samuti looduskosmeetika tootjad Sõsara ja Nurme.

Jaga palun üks hea lasterõivaste hooldamise nipp.

Parim nipp riiete hoolduseks on järgida kõige elementaarsemaid põhitõdesid: jälgi toodete hooldamisjuhiseid ja pese neid nii harva kui võimalik.

Villaseid riideid tuleks talvel lume ja päikese käes lihtsalt tuulutada.

Õueriiete puhul võiks aga üritada määrdunud kohta pigem lapiga ära puhastada, kui kogu jopet väikese pleki pärast pesumasinasse panna.

Kõigi nende lihtsate tõdede järgi toimetades pikendame riiete eluiga ja säästame kaudselt ka meid ümbritsevat keskkonda.